Repasované autodiely priamo od zdroja
search
Chcete poradiť?
basket 0

0 €

V košíku nemáte žiadny tovar

Dvouhmotové setrvačníky – fakta a zajímavosti

calendar31.08.2021

timer13 min

userTomáš

Víte, že:

  • První automobilka, která použila dvouhmotový setrvačník byla automobilka BMW? 

  • Dvouhmotový setrvačník obsahuje dvě samostatné části, které jsou oddělené pružným lemem složeným z několika pružin, případně gumových částí?

  • Lepším rozdělením kinetické energie lze omezit kmitání, a tím snížit hlučnost?

  • Dvouhmota váží okolo 15-20 kg? Váha se liší podle velikosti motoru.

  • Dvouhmota se obvykle mění jednou během provozní životnosti automobilu? 

  • Životnost dvouhmoty ovlivňuje styl řízení (rozjezdy, nevyřazování na neutrál při zastavení)?

  • Se dříve používal většinou u vznětových motorů, nyní se s nimi můžeme setkat i u benzinových tříválců?

  • Posouvají pracovní otáčky, při které docházejí k rezonanci (frekvence vlastních kmitů)? Při použití setrvačníku s pevným středem je tato frekvence v rozmezí 1200–2400 otáček za minutu, dvouhmota sníží spektrum rezonance otáček na hodnoty okolo 1000 otáček za minutu. Protože dieselový motor obvykle pracuje při jízdě s 1600–2200 otáčkami za minutu, tak se v praxi absorbuje kmitání převodovky.

  • Dvouhmotový setrvačník umožňuje pracovat motoru při nižších otáčkách, přispívá současně ke snížení spotřeby paliva, a tedy i emisí?

  • dvouhmotovým setrvačníkem mohou být pracovní otáčky motoru sníženy zhruba o 500  otáček?

  • dvouhmotový setrvačník snižuje spotřebu paliva až o 1 litr na 100 km?

  • Společně s dvouhmotovým setrvačníkem je dobré vyměnit i spojku?

  • Při jízdách v zimě dochází ke slábnutí akumulátoru vozidla, také při jízdách na krátké vzdálenosti akumulátor trpí – slabou baterii zatěžuje dvouhmotový setrvačník, protože motor déle startuje, motor běží delší dobu v nízkých otáčkách?

  • Dvouhmotový setrvačník trpí častými starty? Kvůli nízkým otáčkám při startu.

  • Pokud je startér opotřebený, tak dvouhmota také trpí? Dnešní vozy jsou od výroby navrženy na životnost cca 300 000 km. Problém je v tom, že mnoho vozidel v tuzemských bazarech má najeto mnohem více.

  • Pro dvouhmotu jsou nejhorší extrémně nízké otáčky, brzdění motorem, protože se motor neodpojí od převodovky, dále škodí prudké zrychlování z nízkých otáček?

  • Moderní auta nemají karburátory, ale řídicí jednotku a přesné vstřikování? Díky tomu může vůz jet i v extrémně nízkých otáčkách, které by karburátorové motory udusily. Řídicí jednotka motoru dokáže ve zlomku sekundy upravit dávku paliva a tím regulovat výkon.

  • Nýty a jazýčky uvnitř dvouhmotového setrvačníku spojující pružné primární a sekundární část se mohou utrhnout, pokud se bude řidič dlouhodobě se špatně rozjíždět?

  • Životnost dvouhmoty ovlivňuje i stav převodovky – pokud má převodovka vůli v uložení hnací hřídele, tak se rychle zničí kuličkové ložisko setrvačníku problém se projevuje klepnutím?

Komponenty dvouhmotového setrvačníku

Klasický setrvačník je jen kus železa, ve kterém jsou drážky pro zasunutí pastorku startéru. Dvouhmotové setrvačníky pro výkonné diesely mají primární a sekundární části spojené flexibilními pružinami v mazivu. Je zde obsažen i třecí kotouč, který se nachází mezi primární a sekundární částí setrvačníku. Tím se brzdí vzájemný pohyb mezi oběma částmi. Třecí kotouč točivý moment nepřenáší a zlepšuje průběh startu. Přetěžovací kotouč funguje jako ochrana pružin, motoru, převodovky a celého systému pohonu, pokud dojde k přetočení setrvačníku.


Kyvadlový mechanismus je součástí některých dvouhmotových setrvačníků, která umožňuje úplně utlumit provoz motoru již od 1100 otáček za minutu, navíc toto vylepšení ještě více snižuje spotřebu paliva, protože snižuje otáčky motoru.


Primární část setrvačníku je spojená s klikovou hřídelí. Jedná se o díl svařený ze dvou plechů. Uvnitř je soustava pružin, v dutině je mazivo, které je odděleno membránou.

 

Sekundární část je uložena v primární části setrvačníku pomocí kuličkového ložiska. Točivý moment je přenášen z primární na sekundární část soustavou pružin. Spojka je uložena ve štítu sekundární části. Primární část setrvačníku je lehčí než sekundární část. Na opačné straně klikové hřídele je uložen dodatečný tlumič torzních kmitů, protože váhový nepoměr částí by zvyšoval nerovnoměrnost chodu klidového hřídele.

Na fotografiích vidíte dvouhmotový setrvačník, vlevo je jeho průřez.

Nekupujte ekonomické opravné sady

Výrobci dvouhmotových setrvačníků a spojek nabízejí tzv. ekonomickou opravnou saduve které je obyčejný pevný setrvačník a sada spojky, která má navíc tangenciální pružiny. Producenti deklarují zvýšení hlučnosti jako jediné negativum. Opak je pravdou. Vůz bude nejen hlučnější, ale časem dojde i vlivem vibrací k poškození jehlových ložisek hřídelí, v konečném důsledku se ekonomická sada vůbec nevyplatí, protože si tím zničí majitel vozu další díly. 

Mají všechna moderní auta dvouhmotové setrvačníky?

Ne všechny moderní diesely dvouhmotu mají. Nemají jeobvykle levnější vozy s méně výkonnými motory a staršími převodovkami. Například u Peugeotu se mnohdy nabízí stejný motor se starším pětikvaltem, který dvouhmotu nemá a s novějším šestikvaltem, kde dvouhmota je. Občas se stává, že verze motorů s DPF filtrem dvouhmotu mají, protože vypalování filtru provází hluk s vibracemi. Tím, že se sníží hlučnost jinde to pasažérům vozu potom nevadí.

 

Pokud budete kupovat ojetý vůz, tak se vyhněte vozům, které jezdily převážně po městě. Pár desítek tisíc kilometrů stačí nešikovnému řidiči, aby dvouhmotu odrovnal. Nicméně víme i o případek vozů koncernů PSA a VW, kdy řidič svou jízdou životnost nijak zásadně neovlivnil, protože koncerny VW a PSA udělaly výrobní chybu. Dálniční křižníky mají obvykle dvouhmotu v pořádku.


U nás naleznete originální repasované dvouhmotové setrvačníky minimálně o třetinu levněji než kdekoli jinde, a navíc se zárukou 2 roky bez omezení ujetých kilometrů. Nabízíme i možnost prodloužit si záruku o 1 další rok.

Vedeli ste, že:

  • Prvou automobilkou, ktorá použila dvojhmotový zotrvačník, bolo BMW?
  • Dvojhmotový zotrvačník obsahuje dve samostatné časti oddelené pružným vencom, ktorý sa skladá z niekoľkých pružín alebo gumových častí?
  • lLepším rozložením kinetickej energie možno znížiť oscilácie, a tým znížiť hluk?
  • Dvouhmota váži približne 15-20 kg? Hmotnosť sa líši podľa veľkosti motora.
  • Tento diel sa zvyčajne mení raz počas životnosti vozidla?
  • Životnosť tohoto dielu ovlyvňuje štýl jazdy (štartovanie, nevyradenie neutrálu pri zastavení)?
  • Skôr sa používali najmä na naftových motoroch, teraz ich vidíme aj na benzínových trojvalcoch?
  • Posunúť pracovnú rýchlosť, pri ktorej nastáva rezonancia (vlastná frekvencia)? Pri použití zotrvačníka s pevným stredom sa táto frekvencia pohybuje v rozmedzí 1200-2400 otáčok za minútu, pri použití dvojitej matice sa rezonančné spektrum otáčok zníži na hodnoty okolo 1000 otáčok za minútu. Keďže vznetový motor zvyčajne pracuje pri 1600-2200 otáčkach za minútu, účinne sa tým tlmí kmitanie prevodovky.
  • Dvojhmotový zotrvačník umožňuje motoru pracovať pri nižších otáčkach a zároveň prispieva k zníženiu spotreby paliva, a tým aj emisií?
  • Pri dvojhmotovom zotrvačníku možno znížiť prevádzkové otáčky motora približne o 500 otáčok?
  • Pri jazde v zime sa batéria vozidla oslabuje, tiež pri jazde na krátke vzdialenosti batéria trpí - slabá batéria zaťažuje dvojhmotový zotrvačník, pretože motor dlhšie štartuje, motor beží dlhšie pri nízkych otáčkach?
  • Dvojhmotový zotrvačník trpí častými štartmi? Z dôvodu nízkej štartovacej rýchlosti.
  • Jak je štartér opotrebovaný, trpí tým aj dvojhmotnosť? Dnešné autá sú z výroby navrhnuté tak, aby vydržali približne 300 000 km. Problémom je, že mnohé vozidlá v domácich bazároch majú najazdených oveľa viac kilometrov.
  • Pre dvojhmotu sú najhoršie extrémne nízke otáčky, brzdenie motorom, pretože motor sa neodpojí od prevodovky, ďalej škodí prudké zrýchlenie z nízkych otáčok?
  • Moderné autá nemajú karburátory, ale riadiacu jednotku a presné vstrekovanie? To umožňuje vozidlu pracovať pri extrémne nízkych otáčkach, pri ktorých by sa karburátorové motory zadusili. Riadiaca jednotka motora dokáže v zlomku sekundy upraviť vstrekovanie paliva a regulovať tak výkon.
  • Nity a výstupky vo vnútri dvojhmotového zotrvačníka spájajúce pružnú primárnu a sekundárnu časť sa môžu odlomiť, ak bude ovládač dlho zlý
  • Životnosť dvojhmotnosti ovplyvňuje aj stav prevodovky - ak má prevodovka vôľu v uložení hnacieho hriadeľa, guľôčkové ložisko zotrvačníka sa rýchlo zničí problém sa prejavuje klikavým zvukom?

Komponenty dvojhmotového zotrvačníka:

Bežný zotrvačník je len kus železa s drážkami, do ktorých sa zapája ozubené koleso štartéra. Dvojhmotové zotrvačníky pre vysokovýkonné dieselové motory majú primárne a sekundárne časti spojené pružnými pružinami v mazive. Súčasťou je aj trecí kotúč, ktorý sa nachádza medzi primárnou a sekundárnou časťou zotrvačníka. Tým sa zastaví relatívny pohyb medzi oboma časťami. Trecí kotúč neprenáša krútiaci moment a zlepšuje vzletový tok. Preťažovací kotúč slúži ako ochrana pružín, motora, prevodovky a celého hnacieho systému v prípade preťaženia zotrvačníka.


Súčasťou niektorých dvojhmotových zotrvačníkov je kyvadlový mechanizmus, ktorý umožňuje úplné utlmenie motora už od 1100 otáčok za minútu, pričom toto vylepšenie ďalej znižuje spotrebu paliva znížením otáčok motora.

Primárna časť zotrvačníka je spojená s kľukovým hriadeľom. Je to diel zvarený z dvoch plechov. Vo vnútri je sada pružín a v dutine je mazivo, ktoré je oddelené membránou.
 
Sekundárna časť je uložená v primárnej časti zotrvačníka pomocou guľôčkového ložiska. Krútiaci moment sa prenáša z primárneho na sekundárny pomocou sústavy pružín. Spojka je umiestnená v štíte sekundárnej časti. Primárna časť zotrvačníka je ľahšia ako sekundárna časť. Dodatočný tlmič krútenia je namontovaný na opačnej strane kľukového hriadeľa, pretože rozdiel v hmotnosti dielov by zvýšil nerovnosti voľnobežného hriadeľa.


Na fotografiích vidíte dvouhmotový setrvačník, vlevo je jeho průřez.
Na fotografiích vidíte dvouhmotový setrvačník, vlevo je jeho průřez.

Dvojhmotový zotrvačník, vľavo je jeho prierez.

Nekupujte úsporné opravné súpravy

Výrobcovia dvojhmotových zotrvačníkov a spojok ponúkajú tzv. ekonomickú opravnú súpravu, ktorá obsahuje bežný pevný zotrvačník a súpravu spojky, ktorá má aj tangenciálne pružiny. Výrobcovia uvádzajú ako jediné negatívum zvýšenie hlučnosti. Opak je pravdou. Nielenže bude auto hlučnejšie, ale vibrácie časom poškodia ložiská ihlového hriadeľa, takže úsporná súprava sa nakoniec vôbec nevyplatí, pretože majiteľ auta zničí ďalšie časti.

Majú všetky moderné autá dvojhmotové zotrvačníky?

Nie všetky moderné dieselové motory majú dvojhmotu. Lacnejšie vozidlá s menej výkonnými motormi a staršími prevodovkami ich zvyčajne nemajú. Napríklad Peugeot často ponúka rovnaký motor so starším päťvalcom, ktorý nemá dvojhmotu, a novším šesťvalcom, ktorý ju má. Verzie motorov s filtrami pevných častíc majú občas dvojitú hmotnosť, pretože vypálenie filtra je sprevádzané hlukom a vibráciami. Znížením hluku na inom mieste sa následne neobťažujú cestujúci vo vozidle.

Ak sa chystáte kúpiť ojazdené auto, vyhnite sa vozidlám, ktoré jazdili prevažne po meste. Pár desiatok tisíc kilometrov stačí na to, aby neschopný vodič zničil dvojmotorový motor. Vieme však aj o prípade vozidiel PSA a VW, kde jazda vodiča nemala na životnosť žiadny významný vplyv, pretože VW a PSA urobili výrobnú chybu. Diaľničné križovatky majú zvyčajne dve veci v poriadku.


U nás môžete získať originálne repasované dvojhmotové zotrvačníky minimálne o tretinu lacnejšie ako kdekoľvek inde a s dvojročnou zárukou bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov. Ponúkame tiež možnosť predĺžiť si záruku o ďalší 1 rok.